• Home
  • contact me
    • Email
    • Pinterest

The Real Farmhouse

life on the family farm

  • Farmhouse Garden
    • Gardening How To’s
    • Preserving The Harvest
    • Gardening Con Kiddos
      • Five tips to make gardening with young kids easier
    • Recipes, Let’s Eat!
  • Farmhouse School
    • Homeschool
    • Learning Activities
      • How to make edible play sand
  • Farmhouse Life
    • On The Farm
      • So you married a farmer … what to expect from “the farm life”
    • Family Life
    • Religion
  • About Us
    • Farm Tour
    • The Farm Family

Farmhouse Garden Gardening How To's

How we spent $8 and ended up with a raspberry patch that produces over $400 each year

how much are YOUR raspberries worth?

Hey guys! If you love berries as much as I do, then you know how flipping expensive they are to buy at the grocery store! What you might NOT  know, is how easy they are to grow.

Our raspberry patch is just starting it’s third season and it is flourishing! We had so many berries last year that I can’t imagine how it will be this summer.

So first thing is how in the heck we started our raspberry patch for 8 dollars.

How we spent $8 and ended up with a raspberry patch that produces over $400 each year

If you have spent money on raspberry plants then your gonna kick yourself when I tell you this part. Raspberry plants spread like weeds. Their roots go out in all different directions and send up shoots all around the “mother plant” growing new babies. So what does this mean for us? If you can find someone, ANYONE, that has a raspberry patch, then I guarantee they have raspberry starts all over the place every spring. Voila! Free plants! All you need is a shovel and a box to take them home in. Every single one of our plants (about 35 originally) was transported to our patch for free. $0.00

How we spent $8 and ended up with a raspberry patch that produces over $400 each year

We also have poles in our patch to make it pretty, and to hold up the bird net (when we actually put it up) and the wires to guide the plants. I found those poles laying around on the farm along with the wire, all I had to do was go get them. $0.00

I used two different methods for weed control around our patch. One side is old hay tarp with wood chips on top. This is the “permanent side where I don’t want the raspberries growing into. And the other side is newspaper and grass clippings. This keeps the weeds down excellently for about two years, and I let the raspberries grow farther into this section. You can read more in depth about my newspaper and grass clippings method HERE. See how I use the same method in our tomato patch HERE. Both sides were laid with completely free material. $0.00

How we spent $8 and ended up with a raspberry patch that produces over $400 each year

The only thing in my raspberry patch that I paid for is the DIY permanent drip pipe that I made specifically for my raspberries. I bought a few pieces of 3/4 inch PVC pipe and then a friend told me she had some at her house that she wanted gone. So I only ended up paying for three pieces and a few connectors. $8.00

That’s it! Oh and I make my own compost to put on it too. So I am out $8.00 on my entire raspberry patch. It is now the start of their third year and my patch extends 70 feet and has almost completely filled in.

Aside from transplanting them and setting up the drip irrigation system, the only things I do are weed them (sometimes) and put compost around them once a year. I also prune them in the fall and cut out the old canes.

[wp_ad_camp_2]

Now for the part you REALLY care about…

I do quite a few different things with my raspberries. Mine only come on once a year for about three or four weeks so I have A LOT all at once.

First thing we do with them around here is EAT THEM of course! Now the only way I put a number on that is by comparing it to what the store charges for them. Around here, one of these little …. tiny …. one person sized helping …. of piddly raspberries ….costs $4.99! How we spent $8 and ended up with a raspberry patch that produces over $400 each year

When the raspberries are on, we are picking giant salad bowls full of huge, juicy, sweet berries. So if your comparing these straight across (which is an insult to my raspberries if you ask me) then the amount we eat out of our patch is at least $150.

Second thing we do with them is make jam. We eat an abnormally large amount of jam at the farmhouse. I make 40-50 jars of jam each year, and about 20 of them are raspberry or raspberry peach. A jar of jam from the store here (not nearly as delicious as homemade) runs about $5.00. Now we are up another $100

The next thing we do is freeze them. One of my favorite things growing up was jello with berries in it. Mmmmm I might have to go make some real quick for dinner tonight …. Frozen raspberries are perfect to toss in jello real quick or to add to smoothies. I freeze several trays every year. Compare to the store bought frozen bags and we end up with $50 to add to the total.

After I have all of these things done, and have given some away to friends, I do one more thing … I sell them to a local fruit stand. People beg for organic, local, fresh picked berries! The fruit stand pays me $3.00 for a small container of them. 40 of these x 3= $120

How we spent $8 and ended up with a raspberry patch that produces over $400 each year

That’s a grand total of at least $420! And it all started with eight measley dollars.  The best part is that with very little effort, our raspberry patch keeps getting bigger and bigger each year. These numbers are after only 2 growing seasons, so imagine what we will be getting in another year or two! I highly suggest growing this delicious berry, and who knows, maybe you can make even more then I do!

Interested in saving even more money from your garden? When you subscribe to The Real Farmhouse you get my list of which fruits and veggies save me the most money and the least. Tomatoes top the list at over $60 per plant!

Now go get some dirt in your toes!

~Farmer’s Wife

 


« ‘Twas the night before baling
How to get paid for your extra garden produce … even if you don’t have much »

Comments

  1. Margaret Grochowalski says

    June 4, 2016 at 12:18 am

    My black berries are doing good, but I have almost given up on raspberries, they get do out of control and all they produce is thorns. I have tried pruning in the fall and by springtime they have taken over. Any advice would be appreciated.

    • Farmer's Wife says

      June 4, 2016 at 4:44 am

      I am writing a post on raspberries next week, I will send you the link when it’s up!

      Here is the link!
      http://www.therealfarmhouse.com/the-secret-to-getting-your-raspberries-plants-to-stay-put/

  2. alison says

    June 18, 2016 at 1:06 am

    we were just “Gifted” 4 raspberry bushes from a friend who was thinning her out. 3 of them are looking good, the 4th has no leaves at all. i will see if something happens next year, if not I will pull it out. My question is how do you protect the raspberries once they start coming in? I was thinking of going to Ikea and buying those cute girls tulle bed canopies and putting them over the plants. I can probably fit 2 of the plants under 1 canopy. We have nasty squirrels, racoons. chipmunks who make it very difficult to grow here, they eat everything in sight. It looks like we will be getting a few berries (we have flowers on them now. So I want to figure something out soon. thanks Alison

    • Farmer's Wife says

      June 18, 2016 at 4:40 am

      Don’t pull the one with no leaves out any time soon! I have found that if my raspberry plants die when I transplant them, they are almost always still alive underground and will soon start sending up new plants. As far as protection goes, we purchased a net specifically made to keep the birds and animals out. We put grocery bags full of dirt on the edges to keep it weighed down, otherwise the bunnies just crawl right underneath and eat all the low berries. Tulle would work just fine, but keep in mind that the raspberry plants will spread very quickly and they grow quite big. So if you are going to let your raspberry patch grow bigger then your going to end up buying a lot of those canopies if they only cover two plants. Just something to think of. We searched hard and eventually found a place that sold us 300 ft of netting for $75. We don’t use the entire thing but it was still way cheaper then any other option we could find.

Hi! I’m the Farmer’s Wife

Welcome to The Real Farmhouse, where it's not always pretty, in fact most of the time it's covered in mud or oil, but it is real! Real gardening, real homeschooling, and real farm life. Have a look around!

Sign me up for The Tomato Freaks Guide to choosing, growing, and selling "high end" tomatoes!

* indicates required
How to be your own general contractor and build your dream home for a fraction of the price

How to be your own general contractor and build your dream home for a fraction of the price

The Tomato Freaks guide to choosing, growing, and selling “high end” tomatoes

The Tomato Freaks guide to choosing, growing, and selling “high end” tomatoes

3 things you need to know about growing tomatoes that nobody ever tells you

3 things you need to know about growing tomatoes that nobody ever tells you

How to keep the bugs out of your organic fruit trees

How to keep the bugs out of your organic fruit trees

DIY garden projects galore

DIY garden projects galore

2 things you need to stop doing to your tomatoes right now!

2 things you need to stop doing to your tomatoes right now!

DIY Beefy tomato cage for only $6

DIY Beefy tomato cage for only $6

We save over $2,400 every year by growing our garden, you will never believe what saves us the most money … and the least

We save over $2,400 every year by growing our garden, you will never believe what saves us the most money … and the least

How to get rid of fruit flies naturally

How to get rid of fruit flies naturally

How to get unlimited shade trees for FREE

How to get unlimited shade trees for FREE

The Perks of living on a farm

The Perks of living on a farm

DIY trampoline pad from scrap fabric

DIY trampoline pad from scrap fabric

10 steps to start homesteading, on the cheap

10 steps to start homesteading, on the cheap

The 5 things every beginning homesteader needs

The 5 things every beginning homesteader needs

Modifiable homeschooling- a completely different approach

Modifiable homeschooling- a completely different approach

How to save BIG on fuel when you live in the country

How to save BIG on fuel when you live in the country

ABC’s … its easy as 123 – DIY craft

ABC’s … its easy as 123 – DIY craft

Modifiable homeschooling- a completely different approach

Modifiable homeschooling- a completely different approach

Extreme, dream garden planning

Extreme, dream garden planning

Tinker Tuesday, add more creative learning to your homeschool week

Tinker Tuesday, add more creative learning to your homeschool week

Send me the Tomato Freaks Guide to choosing, growing, and selling "high end" tomatoes!

* indicates required

You might also like

The 3 biggest factors in how big and juicy your raspberry fruit gets

The 3 biggest factors in how big and juicy your raspberry fruit gets

How much time does it REALLY take to maintain a 3000 square foot garden

How much time does it REALLY take to maintain a 3000 square foot garden

Five tips to make gardening with young kids easier

Five tips to make gardening with young kids easier

How to can white peaches

How to can white peaches

Simply the easiest and fastest way to harvest and wash your garden greens

Simply the easiest and fastest way to harvest and wash your garden greens

Privacy Policy

Copyright © 2025 · Divine theme by Restored 316

The Tomato Freaks Guide to choosing, growing, and selling "high end" tomatoes

 Subscribe now and receive your FREE 8 day email course the Tomato Freaks Guide to choosing, growing, and selling “high end” tomatoes.
Find out how my tomatoes sell for $3 each!